Przemyśl: 160-lecie narodzin bł. Augusta Czartoryskiego

W czwartek, 2 sierpnia, obchodziliśmy w naszej parafii 160-lecie urodzin ks. Augusta Czartoryskiego. Ponieważ w tym roku wspomnienie liturgiczne przypadło w dniu powszednim, świętowanie jubileuszu zostało przeniesione na niedzielę 29 lipca.

Od samego rana dzień się zapowiadał pięknie, a przygotowania do tej uroczystości trwały do ostatniej chwili. Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu gości: przyjechała rodzina Czartoryskich, była również p. Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. To głównie dzięki niej nasz kościół wypiękniał i został doceniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa  jako najlepiej utrzymany zabytek w Polsce.

Bł. August Czartoryski również po śmierci przyciąga wielu ludzi. Było to widać i słychać przed kościołem, gdzie mężczyźni i kobiety z Grupy Biblijnej z jej opiekunem ks. Jackiem Jurczyńskim na czele rozdawali książki i foldery o niezwykłym Księciu, którego beatyfikował święty papież Jan Paweł II. Celem tych działań było rozpowszechnienie informacji o Błogosławionym i dotarcie z nimi do każdego przemyskiego domu. Przy okazji członkowie wspomnianej grupy wysłuchali wielu spontanicznych świadectw o łaskach wyproszonych za wstawiennictwem bł. Augusta. Było to bardzo wzruszające.

Kluczowymi momentami uroczystości były: odsłonięcie tablicy ku czci Błogosławionego, którego dokonała p. Barbara Czartoryska – seniorka rodu oraz poświęcenie tejże tablicy przez ks. Marcina Kaznowskiego, wikariusza inspektorialnego. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Leszek Leś, były proboszcz w parafii św. Józefa, który przybliżył zebranym sylwetkę bł. ks. Augusta Czartoryskiego.

Był to przepiękny dzień, w którym uczciliśmy Błogosławionego, a co więcej, wielu ludzi po raz pierwszy o nim usłyszało.

ks. Bogdan Nowak SDB

Więcej w tej kategorii: